مواد جذب کننده صدا و ویژگی آنها

مواد جذب کننده صدا و ویژگی آنها را می توان به گروه های زیر تقسیم کرد.

  • تایل آکوستیکی
  • تایل ها با روکش فلزی سوراخ دار
  • پانل های آکوستیکی
  • پانل های دیواری
  • موانع معلق
  • فرش و پرده

تایل آکوستیکی

در اندازه های مختلفی از ضرایب ۱۲ اینچ، از ۱۲ * ۱۲ اینچ تا ۴۸ * ۹۶ اینچ و در تنوع گوناگونی از طرح ها و رنگ ها و همچنین درجات مختلف مقاومت در برابر آتش، موجود است. روش های نصب شامل نصب درون شبکه یا میخ زدن روی تخته های باریک و چسباندن است. مواد تایل معمولا الیاف معدنی با درجه جذب NRC در گستره ۰.۴۵ تا ۰.۷۵ برای تایل های الیاف معدنی است. تایل های مورد استفاده در فضاهای با رطوبت بالا باید توسط سازنده برای آن منظور معتبر باشد.

جاذب صدا

Acoustic Tile

تایل ها با روکش فلزی سوراخ دار

معمولا در سقف های کاذب قرار داده می شود این تایل ها در اندازهای ۱۲ اینچ در ۲۴ اینچ تا ۲۴ * ۹۶ اینچ و همچینین اندازه های سفارشی بزرگ تر وجود دارند. مواد الیاف معدنی و پشم شیشه با درجه بندی NRC پایین تر از تایل آکوستیکی با همان ماده است. روکش فلزی معمولا به رنگ های مختلفی لعاب داده می شود. این تایل ها برای تمام فضاها قابل استفاده و به سادگی قابل تمیز کردن هستند، بازتاب روشنایی و قابلیت نسوختن بالایی دارند.

جاذب صدا

Visquare

پانل های آکوستیکی

این پنل ها از جنس فوم ، الیاف معدنی به صورت دست ساز و تولید کارخانه در اندازه های ۶۰ * ۶۰ سانتی متر و بزرگتر در بازار موجود می باشد که به صورت چسباندن و پیچ کردن بر روی سقف و دیوار نصب می گردند.

جاذب صدا

Vari Panel

پانل های دیواری

شامل قسمت پشتی از جنس چوب یا فلز که بر روی آن لایه ای از الیاف معدنی و پوشش پارچه ای نصب شده است. این پنل ها اغلب در دفاتر کاری، اتاق های کنفرانس، سالن های سخنرانی، تاترها و مراکز کنفرانس از راه دور و فضاهای آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد.

جاذب صدا

Acoustic Panel

موانع معلق

بافل ها و پنل های معلق، جرم های ساده از مواد جذب کننده آکوستیکی هستند که با قرار دادن بیش از یک سطح جذب کننده در مقابل صدای فرودی می توانند به ضریب ۱/۰ نیز دست پیدا کنند. در تمام موارد به دلیل ظاهر برجسته ای، که لازمه شکل آنهاست، اغلب در زمره عناصر معماری اصلی فضا قرار می گیرد. این امر به ویژه در مورد پانل های معلق صادق است.

Floating panel

Floating Panel

فرش و پرده

برای پوشش دادن سطوح وسیع بازتابنده آکوستیکی در یک فضا به کار می روند. مفروش کردن می تواند تقریبا در هر درجه ای از چگالی، لوپ و ارتفاع پایل، به علاوه ضخامت پد انتخاب شود تا درجه جذب بالایی را بسامدهای میانی و بالا ایجاد نمایید.در حالت کلی ، جذب به ارتفاع و چگالی پایل بستگی دارد و هنگامی که فرش بر روی یک پد فیبری ضخیم نصب شود افزایش می یابد. پرده در اصل از نظر آکوستیکی شفاف است و تنها جذب در بسامدهای میانی و بالاتر با پارچه های کرکی ریزبافت و سنگین را به ویژه هنگامی که چین دار زیاد نصب شوند، فراهم می آورد. همانند مفروش کردن، در این حالت نیز هنگامی  که پرده چین دار سنگین فاصله هوایی محصوری بین خود و دیوار ایجاد نماید، جذب در کل بیناب افزایش می یابد.

جاذب صدا

Curtiain

جاذب صدا

Carpet

جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناس تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *