آکوستیک, مقالات

آکوستیک

آکوستیک
زمان مطالعه: 3 دقیقه

آکوستيک

آکوستیک به علم تولید، انتشار و دریافت صدا می گویند و جزو کهن ترین رشته های فیزیک و مهندسی بوده است. نیازهای آکوستیکی همیشه باید در مراحل اولیه طراحی در نظر گرفته شوند. اگر چه اصلاحاتی می تواند در مراحل میانی یا انتهای طراحی صورت پذیرد، اغلب بسیار مشکل است که پس از تثبیت ساختار فضایی و بودجه، در شکل، ارتفاع و هم جواری فضاهای داخل بنا تغییر ایجاد نمود. همچنین بر طرف کردن اشکالات در فضاهای تکمیل شده اغلب بسیار مشکل و پر هزینه خواهد بود.

رشته های مختلف آکوستیک شامل طراحی های موسیقی، ارتعاش، کنترل آلودگی صوتی، شنوایی شناسی، گفتار، ارتعاش، ارتباطات زیر آب، پردازش سیگنال های صوتی، آکوستیک خودرو، هواآکوستیک، آکوستیک سازه، بیوآکوستیک، اولتراسوند، کنترل ارتعاش و کنترل نویز محیطی است.

Acoustic1

control-room

توليد صوت در علم آکوستیک

وقتي که به يک جسم جامد ضربه وارد مي سازيم، توليد صدا مي کند. تحت بعضي از شرايط صداي حاصل ، به گوش انسان خوش آيند و مطبوع است و اين در واقع اساس پيدايش علم موسيقي است که ساليان دراز قبل از تاريخ ضبط صوت ، موجود بوده است، اما موسيقي ، قرن ها قبل از نظر علمي مورد تحقيق قرار گيرد، جزو صنايع ظريفه محسوب مي گرديد. اين مطلب مورد قبول عموم است که اولين فيلسوف يوناني که مبناي موسيقي را برسي نموده است. فيثاغورث مي باشد که ۶ قرن قبل از ميلاد زندگي مي کرده است.

sound-reflection

 

 انتشار صوت

از مشاهداتي که در قديم الايام شد و بدست ما رسيده معلوم مي شود که صوت بوسيله آزمايش هاي مربوط به هوا از يک نقطه به نقطه ديگر منتقل مي گردد. در حقيقت ارسطو اصرار داشت که حرکت آزمايش هاي مربوط به هوا در نقل و انتقالات صوت موثر است ولي اين موضوع مانند ساير مطالبي که در فيزيک ( آکوستیک ) بيان نموده است همراه با ابهام است. چون در موقع انتقال صوت ، آزمايش هاي مربوط به هوا حرکتي نمي کند، بنابراين جاي تعجب نيست که بگوييم که فلاسفه ديگر معاصر ارسطو اين عقيده او را تکذيب نمودند.

acoustic-studio

فرکانس

فرکانس میزان تکرار یک اتفاق دوره ای است. صدا در هوا شامل یک سری فشردگی و گسستگی است که در نتیجه به حرکت در آمدن ذرات هوا توسط یک منبع ارتعاش به وجود می آید. فرکانس یک موج صوتی با تعداد دفعات ارتعاش هر مولکول هوا در اطراف موقعیت مکانی خود در هر ثانیه تعیین می گردد.

هر چه تعداد دفعات ارتعاش در ثانیه(سیکل ها) بیشتر باشد فرکانس مقدار بیشتری خواهد داشت.

frequency

جهت مشاهده دیگر مطالب مرتبط با آکوستیک اینجا را کلیک کنید.

 

امتیاز شما به این مقاله

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “آکوستیک

  1. مصلح گفت:

    پس از مطالعه بیش از 50 سایت در اینترنت سایت شما را بهترین و تخصصی ترین و کاربردی ترین و منحصر بفردترین سایت در حوزه ی آکوستیک دیدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *