آکوستیک

آکوستیک به علم تولید، انتشار و دریافت صدا می گویند و جزو کهن ترین رشته های فیزیک و مهندسی بوده است. نیازهای آکوستیکی همیشه باید در مراحل اولیه طراحی در نظر گرفته شوند. اگر چه اصلاحاتی می تواند در مراحل میانی یا انتهای طراحی صورت پذیرد، اغلب بسیار مشکل است که پس از تثبیت ساختار فضایی و بودجه، در شکل، ارتفاع و هم جواری فضاهای داخل بنا تغییر ایجاد نمود. همچنین بر طرف کردن اشکالات در فضاهای تکمیل شده اغلب بسیار مشکل و پر هزینه خواهد بود.

رشته های مختلف آکوستیک شامل طراحی های موسیقی، ارتعاش، کنترل آلودگی صوتی، شنوایی شناسی، گفتار، ارتعاش، ارتباطات زیر آب، پردازش سیگنال های صوتی، آکوستیک خودرو، هواآکوستیک، آکوستیک سازه، بیوآکوستیک، اولتراسوند، کنترل ارتعاش و کنترل نویز محیطی است.

Acoustic1

Control-room

تولید صوت در علم آکوستیک

وقتی که به یک جسم جامد ضربه وارد می سازیم، تولید صدا می کند. تحت بعضی از شرایط صدای حاصل ، به گوش انسان خوش آیند و مطبوع است و این در واقع اساس پیدایش علم موسیقی است که سالیان دراز قبل از تاریخ ضبط صوت ، موجود بوده است، اما موسیقی ، قرن ها قبل از نظر علمی مورد تحقیق قرار گیرد، جزو صنایع ظریفه محسوب می گردید. این مطلب مورد قبول عموم است که اولین فیلسوف یونانی که مبنای موسیقی را برسی نموده است. فیثاغورث می باشد که ۶ قرن قبل از میلاد زندگی می کرده است.

Sound-reflection

 

 انتشار صوت

از مشاهداتی که در قدیم الایام شد و بدست ما رسیده معلوم می شود که صوت بوسیله آزمایش های مربوط به هوا از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل می گردد. در حقیقت ارسطو اصرار داشت که حرکت آزمایش های مربوط به هوا در نقل و انتقالات صوت موثر است ولی این موضوع مانند سایر مطالبی که در فیزیک ( آکوستیک ) بیان نموده است همراه با ابهام است. چون در موقع انتقال صوت ، آزمایش های مربوط به هوا حرکتی نمی کند، بنابراین جای تعجب نیست که بگوییم که فلاسفه دیگر معاصر ارسطو این عقیده او را تکذیب نمودند.

Acoustic-studio

فرکانس

فرکانس میزان تکرار یک اتفاق دوره ای است. صدا در هوا شامل یک سری فشردگی و گسستگی است که در نتیجه به حرکت در آمدن ذرات هوا توسط یک منبع ارتعاش به وجود می آید. فرکانس یک موج صوتی با تعداد دفعات ارتعاش هر مولکول هوا در اطراف موقعیت مکانی خود در هر ثانیه تعیین می گردد.

هر چه تعداد دفعات ارتعاش در ثانیه(سیکل ها) بیشتر باشد فرکانس مقدار بیشتری خواهد داشت.

Frequency

جهت مشاهده دیگر مطالب مرتبط با آکوستیک اینجا را کلیک کنید.

 

1 دیدگاه در “آکوستیک

  1. آواتار مصلح مصلح گفت:

    پس از مطالعه بیش از ۵۰ سایت در اینترنت سایت شما را بهترین و تخصصی ترین و کاربردی ترین و منحصر بفردترین سایت در حوزه ی آکوستیک دیدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *