بسیاری از آلبوم ها و ترک های موسیقی که ما در طول روز آن ها را در ماشین یا گوشی می شنویم، محصول انجام کارهایی است که در استودیو خوانندگی توسط یک سری افراد متخصص و کاربلد ضبط و تولید می شود. به همین دلیل این استودیوها نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری در تولید یک اثر هنری دارند. چرا که در استودیو خوانندگی یا اتاق آکوستیک این امکان وجود دارد که خوانندگان و نوازندگان، سازهای مختلف را در این مکان به صورت جداگانه ضبط کنند و سپس همه آن ها را روی ملودی اصلی قرار دهند. در این مطلب قصد داریم در مورد ویژگی های استودیو خوانندگی و تجهیزاتی که این استودیوها دارند، صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

استودیو خوانندگی

استودیو خوانندگی چیست؟

استودیو خوانندگی مکانی برای ضبط ترک ها و همچنین آلبوم های موسیقی در سبک های مختلف هنری است. در این استودیو پوشش های مختلفی در دیوارها به کار رفته که هم می تواند از ورود صداهای خارجی به داخل استودیو جلوگیری کند و هم اجازه نمی دهد صدای داخل به بیرون برود. علاوه بر آن در این مکان از تجهیزات و دستگاه هایی استفاده شده که می توان صدای خواننده را بهبود ببخشید. در استودیوهای خوانندگی به دلیل وجود ابزارها و تکنولوژی های پیشرفته این امکان وجود خواهد داشت تا خواننده موسیقی خود را به شکل جذاب تری و شنیدنی تری به بازار عرضه کند. ابزارهای تنظیم و مسترینگ موسیقی از جمله ابزارهای مجهز در این استودیوها هستند.

چه تجهیزاتی در استودیوهای خوانندگی وجود دارد؟

در یک استودیو خوانندگی و موسیقی تجهیزاتی همچون تعدادی میکروفون (حداقل سه عدد) وجود دارد که می تواند صداهای مختلف را به خوبی و با کیفیت بالا ضبط کند، آمپلی فایر و همچنین دستگاه پردازشگری حرفه ای که برای این کار مورد نیاز است. 

از دیگر تجهیزاتی که در استودیو خوانندگی وجود دارد، می توان به هدفون، اسپیکر، میکس کنترل، کامپیوتر و همچنین نمایشگر اشاره کرد. در رابطه با میکروفون هایی که در این استودیوها وجود دارد باید بگوییم که میکروفون های مدادی برای ضبط صدای سازهای مختلف به کار می رود. اما برای بالا بردن کیفیت ضبط صدا از میکروفون های شعاعی بیشتر استفاده می کنند.

استودیو خوانندگی

یک استودیو خوانندگی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

قطعا سوالی که برای خیلی ها پیش می آید این است که یک استودیو خوانندگی باید چه ویژگی ها و امکاناتی داشته باشد. در ادامه این ویژگی ها را برای شما عنوان می کنیم:

تنوع و تعداد میکروفون ها

یکی از مهم ترین ویژگی های هر استودیو خوانندگی این است که چندین مدل میکروفون داشته باشد تا بتواند صدای خواننده و سازها را در کیفیت های مختلف ضبط کند. داشتن چند میکروفون برای چنین استودیو مانند داشتن تعداد رنگ های بیشتر برای نقاشی و رنگ آمیزی است. خوانندگان، گویندگان، سازندگان و غیره می توانند با امتحان و بررسی مدل های مختلف میکروفون، مدلی را برای خود انتخاب کنند که هماهنگی بیشتری با کار آن ها دارد. همچنین دسترسی به تعداد بالاتر میکروفون ها این امکان را فراهم خواهد کرد تا سوژه های بیشتری به طور همزمان و مولتی ترک صدابرداری کنند. با ضبط گروهی و همزمان از ضبط های مکرر در یک پروژه جلوگیری خواهد شد و می توان در وقت و انرژی هم صرفه جویی کرد.

تنوع و تعدد پری آمپلی فایر میکروفون

وقتی تعداد و تنوع پری آمپلی فایرها بیشتر باشد، افراد می توانند رنگ های صوتی متنوع و هماهنگی با سوژه ضبط کنند.

تنوع سخت افزارهای پردازشگر صدا

یکی از ویژگی های مهم استودیوهای خوانندگی این است که سخت افزارهای پردازش صدای متنوع و به روزی ارائه کنند. اما متاسفانه استودیوهای خوانندگی که در ایران وجود دارند، خیلی به این موضوع اهمیت نمی دهند و تعداد دستگاه های پردازشگر آن ها کمتر است. این مسئله باعث شده تمام پردازش ها به مراحل بعد از ضبط یعنی پس تولید سپرده شوند.

استودیو خوانندگی

پرسنل با تجربه و کارشناس

از دیگر ویژگی های استودیوهای خوانندگی این است که صدابردار و عواملی که از طرف استودیو ضبط شما را به عهده می گیرند، متخصص، کارشناس، با تجربه و ماهر باشند. این مسئله بر سطح فنی، کیفی و زیبایی اثر هنری نقش بسزایی دارد. همین امر موجب صرفه جویی در وقت و هزینه شما خواهد شد. علاوه بر همه این ها پرسنل استودیو خوانندگی هم باید با خوشرویی و برخورد مناسب و حرفه ای از خوانندگان حمایت کنند. چرا که چنین موضوعی روی نوازنده، خواننده، صداپیشه و سایر سوژه ها تاثیر بسیار زیادی دارد.

عایق صوتی مناسب

یکی از مهم ترین و اصلی ترین ویژگی های یک استودیو خوانندگی این است که دیوارهای آن به خوبی عایق شده باشد. عایق صوتی خوب باعث می شود که صداهای مزاحم خارجی به داخل استودیو نفوذ نکند. همچنین باعث می شود صدای داخل استودیو هم به بیرون نرود و برای همسایگان هم مزاحمتی ایجاد نکند. از آن جایی که در این مکان ها از پنجره کمتر استفاده می شود، استودیو باید مجهز به سیستم تهویه مناسب و حرفه ای باشد تا هم روحیه و انرژی خواننده حفظ شود و هم از ورود نویز و صدای اضافی به داخل جلوگیری شود.

آکوستیک مناسب

تمام استودیوهای خوانندگی باید توسط یک کارشناس به طور اصولی و مهندسی شده آکوستیک شده باشند. آکوستیک استودیو تاثیر مستقیم روی خروجی نهایی آهنگ خواهد داشت. متاسفانه بعضی از استودیوها سراسر محیط را با فوم های هرمی و یا شانه تخم مرغی می پوشانند که این موضوع تایر بسیار منفی روی خروجی کار خواهد داشت.

استودیو خوانندگی

در زمان ضبط صدای خواننده در استودیو خوانندگی چه نکاتی باید مورد توجه قرار می گیرد؟

یکی از مهم ترین اتفاقاتی که در یک استودیو خوانندگی می افتد قطعا ضبط صدا است. به همین دلیل هنرجویان و همچنین کسانی که ممکن است که به تازگی با حرفه خوانندگی آشنا شده باشند، ممکن است دچار گنگی و سردرگمی شوند. بنابراین بهتر است در زمان ضبط صدا در استودیو خوانندگی به نکات زیر توجه کنید:

  •   زمان مناسب برای ضبط صدا: از نظر کارشناسان و متخصصان بهترین زمان ظهر تا غروب است.
  •   نوشیدن مقدار کافی آب: برای این که صدای با کیفیت تری داشته باشید، قبل از ضبط صدا مقدار کافی آب ولرم بنوشید.
  •   انجام تمرین های خاص: با تمرین می توانید صدای خود را ورزش دهید و گرم کنید.
  •   حفظ آرامش: از نظر روانی خواننده باید آمادگی لازم را داشته باشد.
  •   توجه به نحوه ضبط: افراد می توانند تمام ترانه را به صورت یک تکه در چندین مرحله ضبط کنند و در نهایت با انتخاب لاین مناسب ملودی خود را بسازند. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *