آنچه خواهید خواند:

آکوستیک واحد مسکونی

 

پنل آکوستیک

 

برای اکثر ما پیش آمده است که بخواهیم موزیک را با صدای دلخواه بشنویم و مزاحمتی برای افراد خانواده و یا همسایگان ایجاد نشود و یا در استودیوی خانگی خود تا پاسی از نیمه شب مشغول انجام کار خود باشیم، بدون آنکه مزاحمتی برای کسی ایجاد کنیم. راهکار مناسب برای این کار عایق بندی صوتی و نصب پنل آکوستیک می باشد. پنل های آکوستیک شامل طیف وسیعی از جاذب های صدا می باشند که برای هر فضا متناسب با کاربری آن فضا تعیین می گردد.

یکی از راه‌های کاربردی و مفید برای جلوگیری از در تماس بودن با آلودگی صوتی در منازل مسکونی استفاده از روش‌هایی برای آکوستیک واحد مسکونی می‌باشد. همانطور که می‌دانیم آلودگی صوتی می‌تواند تبعات بسیار خطرناک و مضرری برای سلامت روح و جسم ما داشته باشد.

در ساختمان‌های مسکونی سر و صدا توسط منابع صوتی و ضربه در هوا منتقل می‌شود. منابع صدای هوابرد شامل گفتار، صدای تلویزیون، موسیقی و نویز عمومی است. صدا‌های ضربه‌ای یا کوبه‌ای منابع صدای ناگهانی مانند رد پا هستند. این منابع صوتی به طور مستقیم و غیرمستقیم از طریق یک ساختمان منتقل می‌شوند. کاهش منابع صوتی مستقیم با درمان ناحیه مشکل آسان‌تر است. درمان انتقال غیر مستقیم صدا سخت‌تر است. انتقال غیرمستقیم صدا بیشتر به عنوان انتقال طرفین شناخته می‌شود. انتقال جناحی، انتقال غیرمستقیم صدا است که یک سیستم کف یا دیوار را دور‌زده و از طریق هر مسیر متصل دیگری حرکت می‌کند.

 

آکوستیک خانگی

 

پنل آکوستیک

پنل های آکوستیک متناسب با شکل ظاهری که دارند باعث جذب، شکست و یا بازگشت صدا می شوند و به همین دلیل به شما برای شنیدن صدایی صحیح از محیط کمک می کنند. پنل های آکوستیک به چند دسته تقسیم می شوند.یک دسته پنل های ساخته شده از پشم سنگ، که علاوه بر جذب صدا خاصیت عایق بندی نیز دارند.دسته دیگر پنل هایی هستند که باعث شکست در صدا می شوند، این دست از پنل ها به دلیل سطوح نامنظمی که دارند بازتاب صدا را در جهت های مختلف ایجاد می کنند.

دسته دیگر پنل های متخلخل می باشند، جذب صدا در این دسته از پنل ها به دلیل تبدیل انرژی صوتی به انرژی گرمایی می باشد. برخورد امواج صوتی باجذب کننده ای متخلخل باعث کاهش انرژی زیادی می شود که دلیل آن وجود خلل و فرج تودرتو و به هم پیوسته است که در برابرجریان صوت مقاومت میکنند.دسته دیگر پنل های آکوستیک، پنل های قابل ارتعاش ، پنل های نوسان ساز می باشد.

 

 

 

 

سینما خانگی

 

پنل آکوستیک

 

 

 

علت عبور صدا در بین واحدهای هم جوار

طبق آیین نامه شهرسازی برای سبک سازی ساختمان ها باید از بلوک های حفره دار و یا سبک استفاده شود و به همین دلیل در واحدهای مسکونی که در مجاورت یکدیگر هستند صدا در بین واحدها شنیده می شود. این موضوع بیشتر در اتاق های خواب مشاهده می شود که از حساسیت بیشتری برخوردار هستند.

 

 

 

 

راهکار عایق بندی واحد مسکونی

یکی از راه حل های این مشکل استفاده از دیوارهای عایق صوتی می باشد. بدین صورت که مقابل دیوار مشترک بین دو واحد از هر سمت یک دیوار عایق اجرا شود. راهکار دیگر استفاده از پنل عایق صوتی می باشد، از این پنل ها برای مسدود کردن صدا از یک مساحت کوچک مانند دریچه تاسیسات استفاده می شود و استفاده از این پنل در سطح یک دیوار نیز یک راهکار مناسب می باشد.

 

پژواک صدا

اگر اتاقی در منزل دارید که مساحت زیادی دارد و صدا در آن می پیچد راهکار جلوگیری از پژواک استفاده از پنل های آکوستیک می باشد. تعدادی از پنل ها بر روی دیوار و تعدادی نیز بر روی سقف نصب گردد لازم نیست کل مساحت دیوارها را با پنل پوشاند بلکه فقط تعدادی که لازم باشد بر روی سقف یا دیوار نصب می شود.

 

پنل cinema round

 

پنل آکوستیک

 

آکوبان برای حل مشکلات آکوستیکی شما راهکارهای جدید و زیادی دارد، با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *