قدرت شنوایی انسان

human-hear-power

اشتراک گذاری

شنوایی انسان

%da%af%d9%88%d8%b4

تصویری از مقطع گوش انسان

گوش از سه بخش خارجی میانی و داخلی تشکیل شده است. گوش خارجی صداها را جمع آوری کرده و به داخل مجرای گوش هدایت می کند. انرژی صوتی از طریق مجرای شنوایی عبور می کند و قسمت های مختلف گوش میانی را به حرکت در می آورد. گوش میانی از طبل گوش (پرده صماخ)، استخوانهای چکشی، سندانی و رکابی تشکیل شده است. استخوان رکابی مانند پیستونی عمل کرده و ارتعاشات را به مایع گوش داخلی منتقل می کند. حرکت این سیال سبب حرکت سلول مو در حلزون شده، که به نوبه خود عصب را در غشا پایه تحریک کرده و این تحریک تپهای الکتریکی را توسط عصب کرانیال به مغز منتقل می کند. این تپ ها را به صورت صدا می شنویم.

تشخیص بسامد در حلزون، توسط غشا پایه ای انجام می شود. این غشا در یک انتها در بسامد 20Hz و در انتهای دیگر در بسامد 20KHz به ارتعاش در می آید. گوش بسامدهای مجزا و مشخص را تشخیص داده و می شنود. با این حال سازوکار شنوایی به کمک مغز این قابلیت و توانایی را دارد که هم بسامدهای تک و ساده و هم ترکیب آنها را در غالب صدا بشنود. بنابراین هنگامی که به یک قطعه موسیقی که توسط چهار نفر اجرا می شود گوش می دهیم، هم می توانیم صدای ایجاد شده را از ارکستر چهار نفره و هم صدای ایجاد شده از تک تک آلات موسیقی را بشنویم. گوشی که عادت کرده باشد، به کمک تمرکز حواس می تواند در یک ارکستر 120 نفری تنها صدای یک آلت موسیقی را بشنود. ( در این مورد حس بینایی نیز کمک می کند). رهبران ارکستر نیز معمولا قادر به چنین کاری هستند حتی اگر از یک آلت موسیقی بخصوص تعدادی چند در ارکستر وجود داشته باشد.

علاوه بر این، گوش می تواند حق انتخاب داشته باشد یعنی، در صدای زمینه، نغمه ای خاص را بشنود. هر چند صدای زمینه مثلا 20dB بالاتر از آن باشد. به این ترتیب گوش مانند فیلتری عمل می کند و سایر صداهای ناخواسته را تضعیف می نماید. لکن به طور طبیعی، گوش عکس آنچه در قبلا نوشته شد نیز عمل می کند، بدین معنی که صداهایی که که از نظر بسامد و فاز از هم مجزا هستند را، ترکیب می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

مقالات مشابه

آموزش آکوستیک کردن استودیو خانگی
مقالات

آموزش آکوستیک کردن استودیو خانگی

در این مقاله قصد داریم به همراه شما به آموزش آکوستیک کردن استودیو خانگی بپردازیم و نشان دهیم با بالا بردن کیفیت آکوستیک تا چه میزان

انواع اتاق آکوستیک
مقالات

انواع اتاق آکوستیک

قصد داریم در این مقاله به بررسی انواع اتاق آکوستیک، ویژگی‌ها، نقاط قوت، نقاط ضعف و دامنه کاربرد انواع اتاقک های آکوستیک بپردازیم. اما قبل از

چگونه سقف را عایق صوتی کنیم
مقالات

چگونه سقف را عایق صوتی کنیم؟

چگونه سقف را عایق صوتی کنیم؟ سوالی که ذهن خیلی از افراد را به خود مشغول کرده است. زیرا سر و صدا در زندگی امروزه بشر

  • در خبرنامه ما عضو شوید

با عضویت 10% تخفیف در خرید خود دریافت کنید!

نظر شما مهم است

برای شما اینجاییم

عضویت در خبرنامه

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .