آکوستیک, مقالات

سازه اپرای سیدنی

سازه اپرای سیدنی

سازه اپرای سیدنی یکی از شناخته شده ترین نمادهای دنیاست و بیش از یک شاهکار معماری است که در بندر سیدنی واقع شده است. این ساختمان با عظمت نمادی با شکوه از کشور زیبای استرالیا است. امروز قصد داریم تا به طور کامل شما را با این سازه هنره آشنا کنیم و تاریخچه و نقد معماری آن را بازگو کنیم. پس با آکوبان، مرجع خرید پنل آکوستیک و اتاق آکوستیک همراه باشید.

در سال 1956، دولت استرالیا مسابقه ای بین‌المللی در زمینه طراحی ساختمان اپرا اعلام کرد که شامل ساختمانی با دو سالن می شد یکی از سالن ها برای اجرای کنسرت‌، اجرای موسیقی، رقص و دیگری برای اجرای هنرهای نمایشی و رویدادهای موسیقی کوچکتر بود. معماران از حدود 30 کشور 233 اثر ارسال کردند. در ژانویه 1957 کمیته داوری معمار دانمارکی آقای یورن اوتزون را به عنوان برنده اعلام کرد. طرحی دراماتیک که نمایانگر مجموعه ای از دو سالن اصلی را در کنار هم، رو به بندر و بر روی یک سکوی بزرگ نشان می داد. هر سالن با یک ردیف از پانل های به هم پیوسته به شکل بادبان پوشیده شده بود که هم به عنوان سقف و هم به عنوان دیوار عمل می کرد و از بتن پیش ساخته، ساخته می شد.

اپرا هاوس سیدنی

برنده شدن او باعث شهرت بین المللی اوتزون شد. با این حال، ساخت و ساز که در سال 1959 آغاز شد و در زمان اجرای پروژه مشکلات مختلفی که بسیاری از آنها ناشی از ماهیت نوآورانه طراحی بود ایجاد شد. افتتاح خانه اپرا در ابتدا برای روز استرالیا (26 ژانویه) در سال 1963 برنامه ریزی شده بود، اما هزینه های زیاد اجرای طرح و مشکلات اجرایی سازه، روند کار را با مشکل مواجه کرد و سرانجام اجرای آن با تاخیرهای زیادی روبرو شد. این پروژه بحث برانگیز شد و افکار عمومی برای مدتی مخالف آن شدند. پس از اختلافات با مقامات دولتی ناظر بر پروژه، اوتزون در سال 1966 استعفا داد و ساخت و ساز تا سپتامبر 1973 تحت نظارت شرکت مهندسی سازه Ove Arup and Partners و سه معمار سیدنی – پیتر هال، دیوید لیتلمور و لیونل تاد ادامه یافت.

در سال 1999 اوتزون موافقت کرد که به عنوان معمار ساختمان بازگردد. او تالار پذیرایی سابق را دوباره طراحی کرد و در سال 2004 به عنوان سالن اوتزون بازگشایی شد. این سالن مشرف به نمای شرقی بندر سیدنی است و برای پذیرایی ها، سمینارها و اجرای موسیقی مجلسی استفاده می شود. دو سال بعد یک ستون جدید اجرا گردید که اولین تغییر در نمای بیرونی خانه اپرا از سال 1973 بود.

سبک معماری سازه اپرای سیدنی

معمار سازه اپرای سیدنی

ساختمان اپرا در سه طبقه و ۵ بخش اصلی ساخته شده است. تالار کنسرت و سالن تئاتر اپرا در طبقه فوقانی قرار دارد و تالار درام، سالن تماشاخانه و هنرکده در طبقات پایینی قرار گرفته است. همچنین دارای ۴ رستوران، ۶ بار و یک فروشگاه می باشد. در کل مجموعه دارای ۱۰۰۰ اتاق بوده و در ابعاد آن ۱۸۵*۱۲۰ متر اجرا گردیده است. سالیانه ۳۰۰۰ جشن و مراسم در آن برگزار می گردد و هر ساله ۲۰۰۰۰۰ نفر از آن بازدید می کنند. سبک معماری اپرای سیدنی، این اثر را را به یکی از مکان های جذاب برای عکاسی در جهان تبدیل کرده است. اپرا هاوس هر ساله میزبان اجرای باله کلاسیک، تئاتر ، موسیقی سمفونیک، رقص و همچنین اجرای اپرای خیره کننده ی آن می باشد.

در این بنا مقدار سیم استفاده شده تقریباً ۶۴۵ کیلومتر می‌باشد. مقدار برق مصرفی آن معادل با تأمین برق شهری با ۲۵ هزار نفر جمعیت هست که توسط ۱۲۰ بخش توزیع تأمین می‌شود.نور پردازی خانه‌ی اپرای سیدنی با مشکلات زیادی همراه بود اما با ساخت ماکت‌های بی‌شمار و آزمون و خطا در نهایت به نتیجه‌ی دلخواه دست یافت.

در سال 2007 خانه اپرا در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *